جشن شکوفه

کودکان از ماه‌ها قبل چشم انتظار آمدن مهر ماه هستند که اولین گام و تجربه تحصیلی خود را با شنیدن زنگ مدرسه آغاز و برای آینده کشور تلاش کنند.

جشن شکوفه ها دانش اموزان

کودکان از ماه‌ها قبل چشم انتظار آمدن مهر ماه هستند که اولین گام و تجربه تحصیلی خود را با شنیدن زنگ مدرسه آغاز و برای آینده کشور تلاش کنند. فرزندان هر ساله در روز مهم جشن شکوفه‌ها برای شنیدن صدای زنگ مدرسه و نشستن بر نیمکت‌های کلاس درس و با شوق دیدن اولین معلم خود همراه با والدین و دوستان خود از خیابان‌های پاییزی می گذرند و با لبخندهایی مهربان به نشاط و زیبایی شهر می افزایند.

اما جشن شکوفه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس از اسفندماه ۱۳۹۸، به صورت نمادین برگزار شده است، می توان گفت امسال دومین سال تحصیلی است که نگرانی‌های ناشی از کرونا شوق دانش‌آموزان در مهرماه را کاهش داده است،   معمولا دانش آموزان کلاس اولی و پیش‌دبستانی یک روز زودتر از سایر دانش آموزان مقاطع تحصیلی به مدرسه می ‌روند.

«جشن شکوفه‌ها» برای دانش‌آموزان کلاس اول ابتدایی و «جشن غنچه‌ها» برای نوآموزان پیش دبستانی برگزار می‌شود تا علاوه براینکه اولیا و مربیان مدارس به استقبال این دانش آموزان برود، کودکان نیز با محیط مدرسه آشنا شوند. در واقع  اولیا مدارس در این روز با یک شاخه گل برای هدیه به هر دانش آموز و نوآموز و تزیین فضای کلاس‌ها به ا ین فرزندان خوش‌آمد می‌گویند.

فرزندان کلاس اولی به همراه اولیا در محوطه تزیین شده مدرسه گرد هم می‌آیند تا شروع درس ومدرسه راجشن بگیرند. دانش آموزان در این مراسم از زیر قرآن می گذرند و همراه معلم خود با عبور از میان دود خوش اسپند زنگ شروع سال تحصیلی را به صدا در آوردند.

هرچند که آموزش دانش آموزان پس از شیوع ویروس کرونا به فضای مجازی از جمله شبکه شاد منتقل شد، اما این جشن خاطره انگیز همچنان برای دانش‌آموزان در بیشتر مدارس یا در فضای مجازی پابرجا مانده است.

براساس اعلام رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، مطابق سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به مدرسه تاکنون یک میلیون ۴۳۲ هزار و ۶۱۷ نفر در این طرح که لازمه ثبت نام دانش‌آموزان کلاس اولی در مدارس است، شرکت کرده‌اند و به این میزان دانش‌آموز برای ورود به مدرسه ثبت‌نام کرده‌اند و جشنی نمادین با جمعیت کم برای آنها در روز پنج شنبه اول مهرماه برگزار می‌شود.